رهن
گزارش فصلی بازار مسکن نشان داد

افزایش نرخ اجاره‌بها با شیب ملایم ۱۶ درصدی

گزارش فصلی بازار مسکن حاکی از آن است که متوسط بهای یک مترمربع آپارتمان در تهران طی بهار امسال در مقایسه با زمستان ۹۳ معادل ۴ درصد کاهش یافته است، نرخ اجاره‌بها نیز در سه ماه اول امسال با شیب ملایم ۱۶ درصد رشد داشته است.

تهران مسکن

قیمت مسکن در نقاط مختلف تهران + جدول

بازار خرید و فروش مسکن طی یک هفته گذشته شاهد فایل‌هایی بود که با قیمتی بسیار مناسبتر از آنچه هم‌اکنون به عنوان عرف قیمت آپارتمان در مناطق خاص، شناخته می‌شود، معامله شد.

مسک مهر
وزارت راه برای چهارمین بار حرف خود را عوض کرد:

مسکن مهر تا پایان ۹۵ هم تمام نمی شود

درحالی که که وعده های اتمام مسکن مهر تا «پایان سال ۹۳»، «تا پایان سال ۹۴» و «تا پایان سال ۹۵» هنوز در اذهان مردم و متقاضیان بلاتکلیف مسکن مهر باقی مانده است ؛ گفتنی است با احتساب خط اعتباری مسکن مهر، آورده های متقاضیان و بازپرداخت بیش از ۶۰۰۰ میلیارد تومان اقساط واحدهای تحویلی مسکن مهر به مردم هیچ مشکل اعتباری وجود ندارد و احتمالا مشکلات شدید مدیریتی و عدم اهتمام وزارت راه بویژه وزیر راه و شهرسازی مشکل اصلی عدم اتمام واحدهاست و افزایش چندباره افزایش قیمتهای ساخت مسکن مهر نیز ماحصل عقب ماندگی این پروژه عظیم کشوری است.

مسکن مهرر

چرا توافق بازار مسکن را هیجان‌زده نکرد؟

یکی از بازارهای راکد و البته مهم اقتصاد، بازار مسکن است که برخلاف انتظار طی یک هفته گذشته و پس از دستیابی به توافق هسته‌ای هیچ تغییر قابل‌توجهی نداشته است.
بانک

شورای شهر تهران از برج‌سازی بانک‌ها پرده برداشت

دیروز بعد از قرائت گزارش تحقیقاتی در پارلمان محلی پایتخت پیرامون «برج‌سازی‌های خارج از ضابطه توسط بانک‌ها»، رئیس شورای شهر تهران مقرر کرد موضوع «تبعات تجارت ساختمانی با سپرده‌های مردم» در نامه‌ای رسمی به معاون اول رئیس‌جمهور منتقل شود. براساس یافته‌های محمد حقانی، عضو ارشد شورا، ساخت‌وساز بانک‌ها و شرکت‌های وابسته که عمدتا با حمایت کمیسیون ماده پنج ‌از بابت تغییر کاربری باغات‌ شکل گرفته باعث انحراف منابع مالی، ضعف تسهیلات‌دهی و سوداگری در ملک و زمین شده است. بانک‌ها مطابق مقررات پولی، از معاملات غیرمنقول و ‌ساختمان‌سازی، منع هستند.
ساخت

ساخت‌وسازهای کشوری نصف شد

بنا بر گزارش مرکز آمار ایران، طی یک‌سال گذشته 365 هزار واحد مسکونی در کشور ساخته شده که نسبت به سال 92، معادل 52 درصد کاهش داشته است. این در حالی است که ساخت و ساز در سال 92 حدود 6درصد رشد کرده بود بنابراین رکود ساختمانی 93 به مراتب شدیدتر از رکود سال 92 بود.
آخودی 2

طرح «اقتصاد براندازی» که آخوندی خود را مبدع آن می‌دانست!

پیش از این آخوندی طرح مسکن مهر را «طرحی مزخرف» دانسته بود. اما این ادعا درست در نقطه مقابل اظهارات وی در پیشگاه مردم و نمایندگان مجلس بود. آنجایی که نه تنها به تعریف و تمجید از آن پرداخت بلکه خود را مبدع آن دانسته و گفته بود: «من بودم که برای اولین بار چنین طرحی (طرح مسکن مهر) را وارد ادبیات کشور کردم».
طرح جامع مسکن

طرح جامع مسکن و بازی با نام اقتصاد مقاومتی

در متن طرح جامع مسکن تاکید شده که سیاست‌های کلی نظام از جمله اصول اقتصاد مقاومتی در تهیه این طرح مورد توجه قرار گرفته است. اما رویکرد کلی حاکم بر طرح جامع، چیزی غیر از این را نشان می‌دهد.
صنودق علامت هشدار دماسنج مسکن

چرا اولین صندوق زمین و ساختمان ناموفق بود؟

اولین صندوق زمین و ساختمان که شهریور پارسال با هدف «تامین مالی عرضه مسکن از بازار سرمایه» راه‌اندازی شد، در جذب نقدینگی متقاضیان حقیقی ناکام مانده و بیش از 90 درصد یونیت‌های آن به شرکت‌های وابسته به بانک دولتی، فروخته شده است. قرار بود تقاضای مصرفی و سرمایه‌ای با ورود به این صندوق و پیش‌خرید متری آپارتمان‌های پروژه وابسته، از سود نهایی «ساخت و فروش» منتفع شوند. اما جو سنگین رکود مسکن، انگیزه سرمایه‌گذاری بلندمدت را سلب کرده و درجه «دماسنج» بازار ملک - بازدهی صندوق - را به پایین‌تر از نصف سود انتظاری رسانده است.
شمال تهرلن

قیمت جزءبه‌جزء مسکن‌ در مناطق شمالی تهران+ جدول

با ورود به فصل تابستان و مصادف شدن آن با آخرین مذاکرات میان ایران و گروه 1+5، توقعات برای تغییرات قیمت در بخش مسکن بالا رفته، با این حال باید ببینیم در واقعیت و در بخش‌های جرئی بازار مسکن بویژه در مناطق شمالی شهر تهران چه اتفاق‌هایی افتاده است.
پیش

ابهامات جدید قانون پیش‌فروش ساختمان

یکی از ابهاماتی که در قانون پیش‌فروش ساختمان وجود دارد، موضوع صدور شناسنامه فنی - ملکی ساختمان است، زیرا براساس قانون پیش فروش ساختمان باید تمامی ساختمان‌های پیش فروش شده این شناسنامه را داشته باشند در حالی که هنوز منبع صدور این شناسنامه مشخص نیست، چرا که براساس قانون نظام مهندسی ساختمان مصوب سال ۱۳۷۴، این شناسنامه باید از سوی سازمان نظام مهندسی صادر شود اما در قانون پیش فروش ساختمان نهاد صادر کننده این شناسنامه، شهرداری‌ها هستند، بنابراین هنوز مشخص نیست که باید چه نهادی این شناسنامه را صادر کند.
تهران تله در گزارش جدید كميسيون برنامه‌وبودجه شوراي شهر؛

۵ اولویت سرمایه‌گذاری در پایتخت اعلام شد

کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران، 1300 پروژه عمرانی و شهری فعال و نیمه فعال در مناطق 22 گانه را که به شکل سرمایه‌گذاری یا پیمانکاری در جریان است با سه پارامتر «پیشرفت فیزیکی»، «میزان انطباق با برنامه‌های بالادست شهرداری» و «رضایت سرمایه‌گذار و مدیریت شهری» مورد بررسی قرار داد و 5 اولویت سرمایه‌گذاری در پایتخت را اعلام کرد. نتایج تحقیق نشان می‌دهد بازار سرمایه‌گذاری‌های شهری در تهران با 10 عیب اساسی که عمدتا به نحوه تخصیص اعتبار و نوع پرداخت مربوط می‌شود، روبه‌رو است.