454eb7a3695c4e98c2109e90fa8b7dcf

۲۰ نگاه به آینده «مسکن»

20 نفر صاحب‌نظر بخش مسکن و ساختمان با ترکیبی از کارشناسان، مسوولان و اقتصاددانان، با شرکت در نظرسنجی «دنیای اقتصاد»، به چهار پرسش روز بازار ملک، پاسخ‌های تشریحی و چند گزینه‌ای ارائه کردند. نتایج این نظرسنجی، با تاکید بر اینکه «انتظارات غالب در بازار مسکن، بر تغییر وضعیت رکود دلالت دارد اما شرایط رونق مسکن هنوز به‌طور کامل فراهم نشده است»، مشخص می‌کند: در حال حاضر ناهماهنگی بین نرخ سود بانکی و تورم، در نقش مانع برای تحرک معاملات مسکن، انگیزه خرید ملک را از سپرده‌گذاران گرفته است؛ در عین حال اگر این چالش در کنار موضوع وام خرید مسکن، در کوتاه‌مدت حل شود، می‌توان پیش‌بینی کرد معاملات مصرفی مسکن از ابتدای سال 95 به‌تدریج وارد فاز رونق خواهد شد. شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی، بر ثبات نسبی قیمت مسکن تا پایان سال اجماع دارند و معتقدند: سال آینده حتی در صورت افزایش قیمت اسمی، سطح قیمت واقعی مسکن تا اواسط سال با رشد مثبت مواجه نمی‌شود.

download
راهکار تازه برای خروج مسکن از رکود

چوب حراج به املاک پایتخت!

افزایش تسهیلات بانکی به اشکال مختلف‌، تشکیل صندوق پس‌انداز مسکن‌، ساخت مسکن دولتی و... از جمله اقداماتی بود که نتوانست بازار را از رکود خارج کند و این حالت تا جایی ادامه پیدا کرده که روز گذشته رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران اعلام کرد چنانچه دولت برای بخش مسکن راهکار اجرایی ارایه ندهد، اقتصاد مسکن به سمت ورشکستگی می‌شود و در نهایت اضمحلال اقتصاد کلان کشور را به همراه خواهد داشت.

d198868f5535f082aa3beddc314e6639
الگوی جدید قابل شبیه‌سازی است؟

سرمشق خودرو برای مسکن

سیاستی که ظرف 6 روز در بازار خودرو با هدف «پایان دادن به رکود تولید و عرضه از طریق تحریک تقاضا» به اجرا درآمد در صورت پیاده‌سازی در بازار مسکن، این بخش را از بن‌بست دو طرفه «ساخت‌وساز» و «معاملات» خارج می‌کند. وام 25 میلیون تومانی خودرو، 5 ویژگی منحصربه‌فرد داشت؛ از جمله اینکه تسهیلات از «کانال عرضه» و با قید «مهلت زمانی مشخص» به متقاضیان منتقل شد و دارای «بیشترین سهم» در پوشش قدرت خرید بود. متولیان مسکن با اشاره به ساختمان‌های نیمه‌کاره و آپارتمان‌های فروش‌نرفته، خواستار به‌کارگیری سرمشق مشابه وام خودرو شدند.

images (1)

ارزش خانه‌های خالی‌کشور؛ ۲۰ میلیارد دلار

مشاور وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که هم‌اکنون 20 میلیارد دلار در ایران خانه خالی داریم و طی 10 سال اخیر 27 میلیارد دلار واحد مسکونی تخریب شده است.حسین عبده‌تبریزی گفت: به دلیل رکود بخش مسکن 20 کارخانه سیمان تعطیل شده و تمام صنایعی که مربوط به ساخت‌وساز است در بورس صدمه دیده‌اند، دولت به راحتی می‌فهمد اگر این بخش را راه بیندازد، مشکلات حل می‌شود.
d9fbdf61beca13c454415317e034b442_S

عقد قراردادهای سوری مسکن برای فرار از مالیات

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران اتخاذ سیاست‌های اشتباه در سازمان‌هایی همچون سازمان امور مالیاتی را در سوق یافتن بخش مسکن به سوی عقد قرار‌داد‌های سوری در جهت فرار مالیاتی را موثر عنوان کرد.
162369_400

انجماد در بازار اجاره

بازار اجاره مسکن در پاییز امسال، با ثبت رکورد بیشترین افت ماهانه اجاره‌بها از ابتدای سال 92 تاکنون، به نفع اجاره‌نشین‌ها تغییر وضعیت داد. متوسط مبالغ اجاره آپارتمان در تهران در مهرماه 3 درصد نسبت به شهریور کاهش یافت و هم‌اکنون نرخ‌ها در اجاره‌نامه‌های سررسید شده و همچنین قراردادهای جدید اجاره، حدود 10 درصد بیشتر از سال 93 تعیین می‌شود که کمتر از تورم است. در بنگاه‌های املاک حجم زیاد فایل اجاره، حق انتخاب مستاجران را افزایش داده و موجران نیز از «تمدید» استقبال می‌کنند.
n00040670-b

عيارسنجي تسهيلات ساخت و خريد مسكن

اگر چه بر اساس گفته‌هاي رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي، عامل اصلي رونمايي بسته رونق اقتصادي، خروج از ركود دو بخش خودرو و مسكن بود اما با اعلام جزييات اين بسته، سيل انتقادات فعالان حوزه مسكن به نحوه تخصيص دهي اعتبارات مالي روانه شد، به گفته كارشناسان اقتصادي نگاه اصلي دولت در اين بسته به بخش خودرو بوده و مسكن در اين بسته مغفول مانده است
c358e49797aab399e2a8445d06aca228

سه رمز تحول در بازار مسکن

مرکز پژوهش‌های مجلس با هدف ارائه پیشنهاد سیاستی به متولیان بخش مسکن برای تدوین برنامه ششم توسعه، تجربه‌های موفق 15 کشور در سه گروه صنعتی، در حال توسعه و دارای اقتصاد متمرکز را در زمینه «تامین مسکن» بررسی کرد. در این کشورها الگوی مشترک دولت‌ برای برنامه‌ریزی بخش مسکن، سه رمز سیاستی دارد که شامل «تدوین قوانین ضمانت‌دار برای تعیین حدود مسولیت بازیگردانان و بازیگران بازار مسکن»، «ایجاد 4 منبع پایدار برای تامین مالی مسکن از جمله تخصیص یارانه از خزانه ملی» و همچنین «مشخص بودن تامین‌کنندگان منابع» می‌شود.
mazaherian معاون وزیر راه و شهرسازی

مسکن، سال آینده از رکود خارج می شود

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: پیش بینی می شود که از نیمه سال آینده با افزایش تقاضا، شاهد افزایش سرمایه گذاری و خروج بازار مسکن از رکود باشیم.
images

حلقه مفقوده رونق مسکن

مشاور مالی وزیر راه‌وشهرسازی با اعلام مشکل اعتباری بانک‌ها برای خروج از رکود اقتصادی، چهار علت عمده ادامه رکود در بازار معاملات مسکن را تشریح کرد.
13920517124418288954034

وام ۷۰ میلیونی مسکن در منگنه

پرداخت تسهیلات بدون‌سپرده 70 میلیون تومانی خرید مسکن، با گذشت 20 روز از تصویب در شورای پول و اعتبار، آغاز نشده و بانک عامل، زمان ارائه این وام را به بعد از «تعیین‌تکلیف نقاط ابهام در دستورالعمل بانک مرکزی» موکول کرده است. تسهیلات جدید مسکن قرار است در قالب اوراق پرداخت شود و شرط تامین منابع آن مطابق پیشنهادهای اولیه، «کاهش نرخ سپرده قانونی حساب ممتاز بانک مسکن» است
IMG21264872

سامانه ثبت‌نام مسکن مهر دوباره باز می‌شود؟

در حالی که سامانه ثبت‌نام پروژه مسکن مهر همچنان بسته است و گفته می‌شود ۸۰ هزار تا ۱۵۰ هزار مسکن مهر فاقد متقاضی هستند، خبرها حاکی از این است که برخی طرحی را در دولت پیگیری می‌کنند که بر اساس این واحدها به شکل آزاد به فروش برسد.