۳۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۴۷

مسکن ؛ از خانه‌های خالی تا افزایش اجاره بها

با اعلام نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال‌95 مشخص شد که تعداد واحدهای مسکونی خالی از سکنه از یک‌میلیون و 663 هزار واحد در سال 90 به 2 میلیون و 587 هزار واحد در سال 95 رسیده است که این آمار نشان می‌دهد طی 5 سال آمار واحدهای مسکونی خالی رشدی معادل 5/55 درصد داشته است

1424با اعلام نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال‌۹۵ مشخص شد که  تعداد واحدهای مسکونی  خالی از سکنه از یک‌میلیون و ۶۶۳ هزار واحد در سال ۹۰ به ۲ میلیون و ۵۸۷ هزار واحد در سال ۹۵ رسیده است که این آمار نشان می‌دهد طی ۵ سال آمار واحدهای مسکونی خالی رشدی معادل ۵/۵۵ درصد داشته است و این در حالی است که کل موجودی مسکن در کشور در همین فاصله زمانی-۹۰ تا ۹۵- با ۱۸ درصد رشد از ۲۱ میلیون و۶۰۰ هزار واحد به ۲۴ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد رسیده است.
این آمار فارغ از همه نتایج اقتصادی که می‌توان از آن به دست آورد، وقتی درکنار این واقعیت قرار داده می‌شود که بخش زیادی از جمعیت کشور بخصوص جوانان تازه تشکیل خانواده داده، مستاجر هستند و هر سال حداقل ۱۵ تا ۲۰ درصد به نرخ اجاره بها افزوده می‌شود، بسیار معنادار و تلخ است. واقعا چگونه است که از یک طرف بیش از دو و نیم میلیون واحد مسکونی خالی در کشور وجود دارد و از سوی دیگر خانواده‌های بسیاری با مشکل پرداخت اجاره بها روبرو هستند؟!از سوی دیگر توجه به این نکته هم مهم است که براساس اعلام دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن، باید سالانه حدود ۹۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور تولید شود و وجود خانه‌های خالی به معنای عدم نیاز به تولید مسکن نیست. در واقع علیرغم وجود بیش از ۵/۲ میلیون واحد مسکونی خالی در کشور حدود ۳۰ درصد از جمعیت شهری کشور در بافتهای فرسوده و سکونتگاههای غیررسمی زندگی می‌کنند و از دارا بودن مسکن مناسب، ایمن و بهداشتی رنج می‌برند و جوانان بسیاری در آستانه ازدواج هستند که یکی از مهمترین موانع پیش روی آنها، مسکن است. همه این موضوعات نشانگر این است که چطور در این بخش شکافهای بزرگی وجود دارد و تا چه اندازه وضعیت نامساعد و خراب است .
بی‌شک سودجویانی در بخش مسکن هستند که حاضر نیستند کمی از منافع خود به نفع جامعه بگذرند؛ کسانی که حاضرند ماه‌ها و سالها مایملک خود را بدون استفاده بگذارند اما آن را اجاره ندهند. واقعا اگر این دو و نیم میلیون خانه خالی وارد بازار اجاره شوند آیا باز هم شاهد افزایش بی رویه اجاره بها، آن هم در حالی که چهار سال است بازار مسکن در رکود است، خواهیم بود؟! بیش از یک سوم جمعیت کشور اجاره نشین هستند و تلاش برای متوقف کردن افزایش اجاره بی‌رویه مسکن بدون شک یک امر ملی است. جای تاسف اینجا است که چندی  پیش مشاور وزیر راه و شهرسازی خبر داد که  بخش عمده‌ای از خانه‌های خالی متعلق به بانک‌هاست؛ بانک‌هایی که وظیفه وجودی شان چیز دیگری است به علت‌های مختلف به سرمایه گذاری در بخش مسکن کشیده شده‌اند و برای اینکه بتوانند از عهده هزینه‌های خود برآیند باید در این بازار به گونه ای رفتار کنند که سوددهی شان کاهش نیابد !
از سوی دیگر سالها است که مسئولان از لزوم گرفتن مالیات از واحدهای خالی مسکن سخن می‌گویند؛ امری که تاکنون محقق نشده است. رئیس سازمان امور مالیاتی نیز یک ماه قبل در خصوص عملیاتی کردن اخذ مالیات از خانه‌های خالی طبق قانون گفته است: «برای اخذ مالیات از خانه‌های خالی باید وزارت راه و شهرسازی سامانه‌ای برای شناسایی این واحدها ایجاد کند. طبق وعده وزارت راه و شهرسازی تا پایان سال ۹۶ سامانه شناسایی واحدهای خالی ایجاد شده و اطلاعات این خانه‌ها استخراج می‌شود تا سازمان امور مالیاتی طبق آن به اجرای قانون اقدام کند» . به این ترتیب باید گفت که در سال جاری هم هیچ امیدی به اجرای این قانون نیست و اجرای آن در سال آینده هم با اما و اگرهایی همراه است؛  در حالی که به نظر می‌رسد این موضوع ، امری حیاتی است و اجرایی کردن آن نیاز به سرعت بیشتری دارد. اینک وقت آن است که مسئولان دست اندرکار کمی به خود بیایند و فکری عاجل برای این موضوع کنند، موضوعی که هر روز تعلل در آن مشکلات بسیاری برای اقتصاد کشور و افراد کم بضاعت بوجود خواهد آورد.

  • لینک خبر : http://maskannews.ir/?p=16402
  • دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

    *