۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۱
تهاتر بدهی های شهرداری به بانک شهر با سهام شرکتهای زیرمجموعه شهرداری؛

فرار بانک شهر از ورشکستگی با بازی «جیب به جیب»

با زمزمه واگذاری سهام شهرداری تهران در فروشگاه شهروند و شهر نمایشگاهی آفتاب، تهاتر بدهی های سنگین شهرداری تهران به بانک شهر که این بانک را در معرض ورشکستگی قرار داده است، عملا کلید خورد

بانک شهربا زمزمه واگذاری سهام شهرداری تهران در فروشگاه شهروند و شهر نمایشگاهی آفتاب، تهاتر بدهی های سنگین شهرداری تهران به بانک شهر که عملا این بانک را در معرض ورشکستگی قرار داده است کلید خورد

به گزارش مسکن نیوز این شیوه در نهایت به نفع شهرداری تهران بوده و به صورت نقدی چیزی عاید بانک شهر نخواهد شد و فقط روی کاغذ بانک شهر از ورشکستگی نجات پیدا خواهد کرد. تهاتر مزبور عملا از قانون “جیب به جیب” کردن استفاده می کند؛ چرا که با توجه به سهام شهرداری تهران در بانک شهر، مدیریت شرکتهای واگذارشده در اختیار شهرداری باقی خواهد ماند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران هم با تاکید بر این‌ که یکی از دغدغه‌های شورا در سال جدید، بدهی‌های شهرداری به بانک شهر است، گفت: باید با کاری کارشناسانه هرچه زودتر این معوقات پرداخت شود. دوستی با بیان این‌که دو راه برای بازپرداخت این بدهی‌ها وجود دارد، خاطرنشان کرد: برای بازپرداخت بدهی‌های بخش مترو می‌توان بهره‌برداری از خطوط ۶ و ۷ مترو را به صورت B.O.T به بانک شهر واگذار کرد تا این بانک با روشی کارشناسی‌شده بهره‌برداری را در دستور کار خود قرار دهد.

دوستی یکی دیگر از روش‌های بازپرداخت تسهیلات بانک شهر که به ساخت نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب اختصاص یافته است را تخصیص سهامی از نمایشگاه به بانک شهر عنوان کرد و گفت: می‌توانیم سهمی از نمایشگاه را، حتی تا سقف۵۰درصد، با قیمت کارشناسی‌شده به بانک شهر واگذار کنیم تا بانک بتواند به ازای مطالبات از فاز اول ساخته شده و اراضی و تاسیسات کنونی بهره‌برداری کند. وی با اشاره به این ‌که یکی دیگر از روش‌های پرداخت دیون شهرداری به بانک شهر می‌تواند واگذاری بخشی از سهام فروشگاه‌های زنجیره‌ای شهروند باشد، گفت: با تخصیص بخشی از سهام شهروند تا سقف ۴۰درصد و طبق قیمت‌گذاری‌های کارشناسی‌شده وضعیت درآمدی فروشگاه‌های شهروند را نیز در سراسر کشور رونق ببخشیم.

طی سالهای اخیر بسیاری از کارشناسان انتقادات جدی نسبت به رویکرد شهرداری تهران در افزایش بی رویه مخارج شهرداری و دامن زدن به بدهی های سنگین داشته اند. برخی کارشناسان عنوان می دارند شهرداری تهران با اجرای پروژه های عظیم عمرانی و بعضا فاقد توجیه فنی مناسب بدون تامین مالی مناسب این پروژه ها، شهر تهران را به بدهکارترین شهر دنیا تبدیل کرده است. هم اکنون بسیاری از پیمانکاران بزرگ و در راس آن قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه در زمره طلبکاران بزرگ شهرداری تهران قرار دارند. این مساله در سالهای گذشته موجب رو آوردن شهرداری تهران به روش های ناپایدار کسب درآمد نظیر فروش تراکم سیار برای تسویه بدهی های سنگین خود شده است.

به نظر می رسد شهرداری تهران می تواند با مدیریت بهینه مخارج خود و اجتناب از اجرای پروژه های گسترده و غیر ضروری، تعادل بیشتری به منابع و مصارف مالی خود ببخشد.

  • لینک خبر : http://maskannews.ir/?p=6211
  • دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

    *