۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۴
سیاست دولت و بانک مسکن:

رونق بخشی به مسکن، بر پایه حمایت از پولدارها!

رونق بخشی به بازار مسکن از طریق پرداخت وام به گروه‌های پردرآمد جامعه و کمک به تامین مسکن مجردی یا مسکن دوم و چندم افراد، نه تنها درخور تشویق نیست، بلکه به نوعی هدر دادن منابع بانکی کشور و دور شدن از اهداف عدالت اجتماعی می‌باشد.

وام مسکناخیرا یکی از مسوولان بانک مسکن، طی مصاحبه‌ای خبر از افزایش استقبال مردم از وام‌های مسکن این بانک داده است.

مرادی مدیرکل طرح و برنامه بانک مسکن اعلام کرد: در زمستان پارسال به طور متوسط در هر ماه ۲۱۳۰ میلیارد تومان تسهیلات بخش مسکن پرداخت شده، در حالی که تسهیلات پرداخت شده در این بخش در سه فصل ابتدایی (بهار، تابستان و پاییز) ۹۴، به طور متوسط ماهانه حدود ۱۲۰۷ میلیارد تومان بوده است که از این نظر رشد ۶۷.۷ درصدی مشاهده می‌شود.

به گزارش مسکن نیوز این قبیل اظهارات مدیران بانک مسکن و وزارت راه وشهرسازی با تیترهایی نظیر “صف وام مسکن طولانی تر شد”، غالبا برای بیان افزایش استقبال از وام مسکن مطرح می‌شود.

اما در این خصوص باید متذکر شد که حجم تسهیلات پرداخت شده معیار مناسبی برای نشان دادن میزان استقبال از وام مسکن نیست. چرا که سقف وام مسکن (از محل اوراق گواهی حق تقدم) در آذر ۹۴ یک بار از ۴۵ میلیون تومان به ۷۰ میلیون تومان (با احتساب وام جعاله) افزایش یافته و در ماه پایانی سال نیز به ۱۱۰ میلیون تومان برای زوج‌های جوان رسید. با این حساب آنچه که بیانگر میزان استقبال از وام‌های بانک مسکن است، تعداد خانه‌های خریداری شده با این تسهیلات، و نه حجم ریالی آن است. به عبارت دیگر چه بسا همان تعداد افرادی که قبلا اقدام به دریافت وام ۴۵ میلیونی می‌کردند هم اکنون برای دریافت وام ۷۰ یا ۱۱۰ میلیون تومانی اقدام کنند. در این صورت علیرغم افزایش حجم تسهیلات پرداختی، تعداد تسهیلات پرداخت شده تغییری نکرده و در نتیجه تفاوت چندانی در رونق مسکن را موجب نشده است.

همچنین باید دید که چه تعداد از این تسهیلات در قالب معاملات صوری برای دریافت مبلغ وام و هزینه کرد آن در سایر مصارف قرار گرفته و چه میزان به صورت واقعی به خرید مسکن از سوی متقاضی منتهی شده است؟

نکته دیگر حائز اهمیت این است که از منظر حاکمیت و سیاستگذاران بخش مسکن نباید صِرف پرداخت تسهیلات و رونق بازار مسکن دارای مطلوبیت باشد؛ بلکه مهم این است که در کنار افزایش تسهیلات و رونق بازار، این تسهیلات در اختیار نیاز مصرفی کشور قرار گیرد و خانوارهای فاقد مسکن را صاحب خانه کند. قطعا برای تحقق این مهم، شرایط تسهیلات مسکن باید با سطح درآمدی خانوارهای طبقه متوسط منطبق باشد. اما آنچه طی سال گذشته شاهد بوده‌ایم، افزایش سقف وام مسکن با شرایط سنگین و اقساط ۲ میلیون تومانی بود که به دلیل عدم استقبال از سوی جامعه هدف یعنی طبقه متوسط، شورای پول و اعتبار مجبور به حذف بسیاری از شرایط نظیر متاهل بودن و خانه اولی بودن متقاضی شد.

بنابراین رونق بخشی به بازار مسکن از طریق پرداخت وام به گروه‌های پردرآمد جامعه و کمک به تامین مسکن مجردی یا مسکن دوم و چندم افراد، نه تنها درخور تشویق نیست، بلکه به نوعی هدر دادن منابع بانکی کشور در جهت دور شدن از اهداف عدالت اجتماعی می‌باشد.

در مجموع باید گفت مسوولان بانک مسکن و وزارت راه و شهرسازی زمانی می‌توانند به افزایش تسهیلات پرداختی مسکن افتخار کنند که این تسهیلات همزمان با رونق دادن بخش مسکن، در جهت خانه دار شدن خانوارهای هدف یعنی طبقه متوسط فاقد مسکن ملکی قرار گرفته باشد.

  • لینک خبر : http://maskannews.ir/?p=6181
  • دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

    *