۲۲ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۲۰

تسهيل دسترسي به بناها و مناظر تاريخي براي کم‌توانان جسمي

بازديد از بناهاي تاريخي و باستاني مي‌تواند براي هر علاقه‌مند يا فرد ديگري سرشاز از جذابيت و کسب اطلاعات باشد، اما؛ گاهي يادمان مي‌رود برخي از افراد جامعه هم هستند که به علت ناتواني جسمي امکان بازديد از اين بناها را که معمولا در مناطق پست و ناهموار واقع شده‌اند، ندارند.
شايد براي اکثريت اين گروه از افراد هم بازديد از بناهاي تاريخي و باستان خالي از لطف نباشد، اما؛ شرايط برايشان مهيا نيست.
به همين منظور، موسسه انتشارات دانشگاه تهران دست به چاپ کتابي براي کم‌توانان جسمي با عنوان «تسهيل دسترسي به بناها و مناظر تاريخي براي کم‌توانان جسمي» زده است.


اين کتاب که سال گذشته (۱۳۹۳) در اين دانشگاه به چاپ رسيده به قلم پيروز حناچي، سعيد محمود کلايه و محمد غلام‌نژاد اساتيد دانشگاه تهران است.
کتاب مذکور در سه فصل با بررسي قوانين و مقررات ملي و بين‌المللي ساختمان و اعلام برخي حقوق افراد کم‌توان جسمي در اين قوانين به سراغ موشکافي از رهنمودهاي اجرايي در بناهاي تاريخي مي‌رود.
در فصل نخست، به بررسي قوانين و مقررات ملي و بين‌المللي در چهار کشور انگلستان، آمريکا، استراليا و ايران پرداخته شده است.
فصل دوم در خصوص افزايش مهارت‌ها، برطرف ساختن موانع و شناسايي موارد موردنظر مطالبي مطرح شده است و در فصل سوم کتاب به بناهاي تاريخي و مناظر و محوطه‌هاي تاريخي اشاره شده است.
در بخش‌هايي از مقدمه اين کتاب آمده است:
برآورده ساختن نيازهاي افراد کم‌توان در دسترسي آسان به اين آثار، بايد در اولويت نخست قرار گيرد؛ چراکه همه انسان‌ها در دوره‌اي از زندگي خود نيازمند دسترسي آسان به اين آثار خواهند بود. کودکان خردسال، مادران باردار، افرادي که کالسکه کودک خود را حمل مي‌کنند يا افراد مسن‌تري که استفاده از پله‌ها براي آن‌ها با دشواري همراه است، همگي نيازمند راهکارهايي خردمندانه به منظور تسهيل دسترسي از طريق طراحي کارآمد هستند.
اين کتاب در صفحات خود تصاويري به همراه دارد که نشان دهنده بناهاي تاريخي و نحوه مشاهده افراد کم‌توان از اين بناها است.
حناچي يکي از مولفان اين کتاب معاون معماري و شهرسازي وزير راه و شهرسازي است.
کتاب «تسهيل دسترسي به بناها و مناظر تاريخي براي کم‌توانان جسمي» در ۱۹۶ صفحه و باقيمت ۱۲ هزار تومان از سوي موسسه انتشارات دانشگاه تهران وارد باز نشر شده است./موج

  • لینک خبر : http://maskannews.ir/?p=133
  • دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

    *