۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۴

بد و خوب پیش‌فروش مسکن در پایتخت

عدم تعهد سازندگان به مقررات ساخت‌وساز و تخلفات متعدد در مورد معاملات پیش‌فروش‌ها باعث تغییر دیدگاه مردم نسبت به پیش‌فروش شد.

در دورانی که قیمت مسکن تناسبی با قدرت خرید مردم ندارد، بخشی از خریداران به دنبال پیش‌خرید واحدهای مسکونی می‌روندتا با قیمت کمتر و پرداخت طولانی‌تر، آپارتمانی مناسب را خریداری کنند. تا چندی قبل، پیش‌فروش واحدها، یکی از پر سودترین نوع ساخت‌وسازهامحسوب می‌شد زیرا نسبت به انواع دیگر عرضه مسکنمشتریانزیادی داشت اما با طولانی‌تر شدن رکود، بسیاری از سازندگان مشتاق به ورود به بازار پیش‌فروش نیستند. این سازندگان معتقدند بازار پیش‌فروش دیگر جوابگوی سود بالا نیست.

جدای از این مباحث، ویژگی این واحدها این است که می‌توان در فواصل طولانی‌تری، پول را پرداخت کرد به همین جهت پرداخت آن آسان‌تر است ضمن آنکه درنهایت هم یک واحد نوساز باقیمت کمتری نسبت به منطقه خریداری‌شده است.

اگرچه پیش‌فروش‌ها (بیشتر تعاونی‌ها ساخت‌وساز انجام می‌دادند) در دوران بعد از انقلاب توانست بسیاری از مردم را خانه‌دار کند اما به دلیل عدم نظارت مسئولان، عدم تعهد سازندگان به مقررات ساخت‌وساز و تخلفات متعدد در مورد معاملات، پیش‌فروش‌ها باعث تغییر دیدگاه مردم نسبت به پیش‌فروش شد. در حال حاضر بیشتر خریداران، واحدهای پیش‌فروش را به دلیل کمبود نقدینگی انتخاب می‌کنند. گزارش زیر، نگاه جامعی به بازار پیش‌فروش دارد.

مشکلات پیش‌فروش

هاشم اصغری مشاور املاک بابیان این مطلب که املاک، در بیشتر کشورها به‌صورت پیش‌فروش عرضه می‌شود به صما گفت: متأسفانه بعد از تخلفات متعدد برخی از سازندگان غیرمجاز، نگاه‌ها به مقوله پیش‌فروش به‌شدت تغییر کرد. برخی از سازندگان با همکاری دلالان غیرمجاز اقدام به فروش واحد مسکونی به چند نفر کردند که متأسفانه هنوز هم بعد از گذشت چند سال برخی از خریداران همچنان پله‌های دادگاه را پایین و بالا می‌کنند.

وی گفت: البته با لزوم اجرای کد رهگیری، تعداد این نوع تخلفات کاهش‌یافته است.

وی در مورد تخلفات ساخت نیز گفت: بیشترین آمار نارضایتی مردم از واحدهای پیش‌فروش مربوط به نحوه ساخت و زمان تحویل آن بوده است، بر اساس قوانین پیش‌فروش باید تمام نکات ساخت (حتی نوع کف‌پوش) در فرم پیش‌فروش درج‌شده و زمان تحویل آن مشخص باشد.

اصغری بابیان این مطلب که برخی از مردم حتی بعد از گذشت ۱۰ تا ۲۰ سال از خرید پیش‌فروش به واحدهای خود دست نیافته‌اند گفت: در حال حاضر برخی از واحدهای پیش‌فروش در سال ۷۴ خریداری و در سال ۹۲ تحویل داده‌شده است که البته بعدازاین وقفه زمانی طولانی از متقاضیان درخواست هزینه بیشتر کردند، البته برخی از این مشتریان در مورد افزایش هزینه‌ها و عدم تحویل به‌موقع به دادگاه‌ها شکایت کرده اما به علت توان یا میانبرهای قانونی از سوی شرکت پیش‌فروش کننده با شکست روبه‌رو شدند.

این مشاور املاک گفت: نبود قوانین منسجم پیش‌فروش و عدم نظارت دقیق به بندهای قراردادهای پیش‌فروش بزرگ‌ترین مشکل در سال‌های اخیر بوده که البته در حال بهبود است.

مردم تخفیفات پیش‌فروش را فریب می‌دانند

همچنین سلمان بنفشه مشاور املاک در غرب تهران بابیان این مطلب که تعداد پیش‌فروش‌ها مانند موارد دیگر ساخت‌وساز کاهش داشته است به صما گفت: عدم سوددهی واحدهای پیش‌فروش باعث شده در طی دوران رکود کمتر سازنده‌ای اقدام به این نوع فعالیت‌ها کند. در حال حاضر اگر نگاهی به محلات اطراف خود داشته باشید با انبوهی از آپارتمان‌ها مواجه می‌شوید که روی آن با پارچه بزرگ کلمات پیش‌فروش با تخفیفات متعدد (ارزان‌تر از قیمت منطقه) یا معاوضه با خانه کلنگی درج‌شده است.

وی گفت: در حال حاضر بسیاری از سازندگان برای تکمیل پروژه‌هایشان با کمبود نقدینگی روبه‌رو هستند برای همین واحدهای پیش‌فروش خود را با بیشترین تخفیفات ارائه می‌کنند.

این مشاور املاک در پاسخ به این سؤال که کدام منطقه از تهران بیشترین واحدهای پیش‌فروش را دارد گفت: در حال حاضر پیش‌فروش واحدها در شمال و غرب تهران رونق بیشتری دارد که به دلیل تعداد بالای ساخت‌وساز واحدهای نوساز در این مناطق است ضمن آنکه در مناطق جنوبی و متوسط شهر تهران، قیمت واحدها کمتر است بنابراین سازنده نیاز چندانی به پیش‌فروش واحدهای خود ندارد.

بنفشه در این مورد تصریح کرد: کمتر سازنده‌ای می‌توان یافت که بخواهد پروژه‌های گسترده در مناطق جنوب تهران اجرا کند زیرا سازندگان معتقدند این مناطق جوابگوی سود سازندگان نیست و فروش این واحدها در مناطق جنوب تهران مشکل است.

وی ادامه داد: البته در مناطق جنوب هم برخی از سازندگان پروژه‌های بزرگ، اقدام به پیش‌فروش واحدهای خود می‌کنند اما درنهایت استقبال کمتری نسبت به این نوع خرید در پروژه‌ها وجود دارد و مردم اعتماد کمتری به پیش‌فروش دارند. به این دلیل که اغلب سازندگان به‌خصوص در شمال تهران، به نام و معروف هستند و چندین پروژه از قبل به نام آن‌ها به پایان رسیده است.

حضور تعاونی‌ها باعث افزایش پیش‌فروش می‌شود

به علاوه کامران اجلی مباشر املاک در این مورد به صما گفت: تعداد فایل‌های فروش بیشتر از پیش‌فروش است زیرا در حال حاضر بیشتر سازندگان همان واحدهای فروش را با تخفیفات متعدد و با اقساط طولانی ارائه می‌دهند.

وی گفت: ازآنجایی‌که بیشتر سازندگان بنام در قسمت‌های شمالی تهران اقدام به ساخت‌وساز به‌صورت پیش‌فروش می‌کنند. بیشتر فایل‌ها پیش‌فروش در املاکی‌ها مربوط به قسمت‌های غرب و شمال تهران است.

وی در پاسخ به این سؤال که چگونه می‌توان آمار عرضه و ساخت پیش‌فروش را در مناطق جنوب و شرق تهران افزایش داد گفت: بهترین راهکار حضور پررنگ تعاونی‌ها است مردم خاطره‌های خوبی از تعاونی‌ها دارند برای همین ساخت‌وساز تعاونی‌ها دارای اعتبار بیشتری است.

وی در این مورد تصریح کرد: الآن دیگر بازار پیش‌فروش همچون گذشته رونق ندارد زیرا قیمت پیش‌فروش نزدیک به قیمت فروش است و به همین خاطر مدت‌زمانی که خریدار باید در انتظار تحویل واحد باشد ارزش اقتصادی ندارد اما اگر تعاونی‌ها قادر به ارزان‌سازی باشندبدون تردید متقاضیان به سمت بازار پیش‌فروش کشیده می‌شوند.

نرخ پیش‌فروش در مناطق مختلف تهران

در ادامه کامران صالحی مشاور املاک بابیان این مطلب که قیمت پیش‌فروش‌ها به دلیل رکود چندساله، حدود ۱۰ درصد کاهش داشته به صما گفت: علاوه بر این، بیشتر مالکان و سازندگان تخفیفات متعددی برای متقاضیان قرار داده‌اند مثلاً چند تن از سازندگان مبلغ کل واحد را در دوره‌ها و اقساط بیشتری دریافت می‌کنند.

وی گفت: در حال حاضر قیمت هر مترمربع از واحد پیش‌فروش در شمال و غرب تهران بالای ۶ میلیون تومان، شرق حدود ۳ میلیون تومان و جنوب تهران بین ۲ تا ۲ میلیون و ۵۰۰ تومان است.

این مشاور املاک در مورد قیمت هر مترمربع در مرکز شهر نیز گفت: مرکز شهر به دلیل نزدیکی به شاهراه‌ها از قیمت بالاتری برخوردار است. در حال حاضر قیمت هر مترمربع در مرکز شهر تهران بالای ۴ میلیون تومان است.

صالحی در این مورد تصریح کرد: البته برخی از مالکان و سازندگان نرخ اولیه فایل پیش‌فروش را بیشتر از این مقادیر اعلام می‌کنند که به علت کاهش تقاضا مجبور به کاهش قیمت می‌شوند.

این فعال ساختمان افزود: اگر کسی دنبال خرید املاک پیش‌فروش است هم‌اکنون بهترین موقع خرید است زیرا هم قدرت چانه‌زنی بیشتر وجود دارد و هم سازندگان از طولانی شدن رکود مسکن ضرر و زیان زیادی دیده‌اند./به نقل از صما

 

  • لینک خبر : http://maskannews.ir/?p=6158
  • دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

    *