۲۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۱۳

اراده‌ای برای اجرای مسکن اجتماعی وجود ندارد

به طور کلی این طرح، طرح غلط و بی نتیجه‌ای است و باعث خانه دار شدن کسی نخواهد شد. علاوه بر این، این طور به نظر می‌رسد که این طرح فرمالیته بوده و صرفا برای رفع تکلیف ارائه شده و هیچ کار عملی در این خصوص انجام نگرفته و به نظر نمی‌رسد که کاری هم انجام شود.

139310091614066004403114-300x209افشین پروین پور کارشناس مسکن با بیان اینکه به نظر من عزم و اراده‌ای برای اجرای طرح مسکن اجتماعی وجود ندارد عنوان کرد: به طور کلی از نظر من این طرح، طرح غلط و بی نتیجه‌ای است و باعث خانه دار شدن کسی نخواهد شد. علاوه بر این، این طور به نظر می‌رسد که این طرح فرمالیته بوده و صرفا برای رفع تکلیف ارائه شده و هیچ کار عملی در این خصوص انجام نگرفته و به نظر نمی‌رسد که کاری هم انجام شود.

وی افزود: در حال حاضر منظور مسئولان دولت فعلی از نظمی که باید مسکن داشته باشد که طرح مسکن اجتماعی نیز زیر مجموعه آن قرار میگیرد این است که، بازار مسکن با توجه به طبقه بندی جامعه در ۳ دسته متمکن، متوسط و فقیر (کسانی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و .. قرار دارند.) تقسیم می‌شوند.
بر همین اساس نگاه دولت به بازار مسکن این گونه است که، ثروتمندان هر کاری که بخواهند از جمله سوداگری و خرید و فروش انجام میدهند و نگاهشان به مسکن، نگاه سرمایه گذاری است. دولت نیز عملا راه انحصارگری در مسکن را با قوانین فعلی برای سرمایه داران حقیقی و حقوقی باز گذاشته اند. نتیجه این کار این می‌شود که مسکن به صورت عادلانه تقسیم نمیشود و در نهایت موجب گران شدن مسکن می‌شود.
پروین پور گفت: در کشورهای اروپایی بازار مسکن آزاد نیست تا هر کس هر مقدار که خواست مسکن داشته باشد و در نتیجه افزایش غیرمنطقی در قیمت مسکن ندارند، بر همین اساس هر کس به مسکن احتیاج داشته باشد با قیمت مناسب می‌تواند برای زندگی یک مسکن داشته باشد.
این کارشناس بازار مسکن تشریح کرد: یکی از دلایل گرانی مسکن در حال حاضر ناشی از عدم کنترل و مدیریت بازار توسط سیاست گذاران دولت است. وقتی این اتفاق می‌افتد، اقشار متوسط باید تمام عمر خود را کار کنند تا بتوانند مسکن کوچکی را خریداری کنند. حداکثر کاری که برای اقشار متوسط انجام می‌شود نیز پرداخت وام خرید است. ولی درصورتی که بازار را کنترل مدیریت کنند و اجازه سرمایه گذاری در این حوزه را به کسی ندهند، قیمت مسکن افزایش غیرمنطقی نخواهد داشت و قدرت خرید اقشار متوسط کم نخواهد شد.
وی عنوان کرد: در این اوضاع، افراد کم درآمد حتی توان گرفتن وام مسکن را هم ندارند. در اصل طرح مسکن اجتماعی برای این افراد درنظر گرفته شده است. این در حالی است که هنوز حتی مسکن هم نساخته اند و می‌گویند خوب است که این مسکن‌های اجتماعی ساخته شود. یعنی یکسری مسکن کوچک (لونه زنبوری) در حاشیه شهر‌ها ساخته شود که افراد کم درآمد که جزو دهک پایین جامعه هستند به صورت استیجاری در این مسکن‌ها زندگی کنند.
پروین پور اظهار داشت: درصورتی که راه حل این است که به سرمایه دار‌ها و نهادهای حقوقی که پول زیادی دارند اجازه خرید و فروش زیاد از حد به عنوان سرمایه گذاری ندهند. این در حالی است که افرادی هستند که ۱۰۰۰ واحد خریده اند تا زمانی که قیمت مسکن افزایش پیدا کرد بفروشند و به سود برسند.
وی ادامه داد: زمانی که کنترل و مدیریت در بازار مسکن وجود داشته باشد قیمت منطقی در این بازار حاکم میشود و اقشار متوسط نیز میتوانند مسکن بزرگ و با قیمت مناسب داشته باشند.
این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه هر کس که به سمت داشتن بیش از یک مسکن برود، چند اتفاق خواهد افتاد، گفت: به جای اینکه شیب سرمایه به سمت تولید برود به سمت سرمایه گذاری در مسکن می‌آید. دوم اینکه، چون مسکن کالایی ویژه در اقتصاد است و زمین را نمی‌شود به هر اندازه که می‌خواهیم تولید کنیم و دارای منابع محدود است. برهمین اساس باید به صورت عادلانه بین همه تقسیم شود؛ بنابراین دولت نباید اجازه خرید چند مسکن توسط یک نفر را بدهد./به نقل از خبرگزاری دانشجو

  • لینک خبر : http://maskannews.ir/?p=16324
  • دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

    *